Tiger Energy Drink

Jedni wsuwają mrówki, drudzy jakieś ryby, a jeszcze inni rosół z kur wielu. I dalej jęczą, bo nic sobie nie radzi z kacem tak, jak Tiger Restart.

Napar z zielonych mrówek lekarstwem na kaca? Sprawdź, jak na świecie leczy się zatrucie alkoholowe!

DFC

Poradnik z metodami na kaca to w gruncie rzeczy niezwykła książka kucharska. O ile w kraju nad Wisłą popularne metody na radzenie sobie z zatruciem alkoholowym to przede wszystkim pewna cudowna zupa, klin i woda po ogórkach, o tyle na świecie wachlarz lekarstw może znacznie bardziej zadziwiać.

Mimo tego, że kac jest zjawiskiem uniwersalnym, to znaczy – objawia się w większości przypadków w podobny sposób, a najlepszym lekarstwem jest profilaktyka (picie dużo wody podczas zabawy i tłusty posiłek przed), w różnych częściach globu funkcjonują setki, jeśli nie tysiące przepisów na szybki powrót do zdrowia po sutej imprezie.

Warto sobie wziąć do serca te porady, jeśli akurat mamy w okolicy restaurację specjalizującą się w danym typie kuchni lub zdarzy nam się świętować za granicą - bycie w dobrej formie na drugi dzień jest oznaką dojrzałości. Dobrze zadbać zwłaszcza o dobrą kondycję psychiczną - Tiger Energy Drink Restart to najlepsze rozwiązanie, jeśli musimy szybko dojść do siebie. W pakiecie dostajemy bowiem kofeinę, elektrolity i witaminy.

Tiger Energy Drink mat.pras.

A smaczne danie, które tylko wspomoże procesy oczyszczające organizm z alkoholu? Nigdy nie zaszkodzą!

Kac

Dla porządku, warto przywołać dobrze znane wszystkim sposoby – przekazywane z pokolenia na pokolenie, między kumplami i rodzinami.

Nazywany „królewskim daniem”, rosół to bez wątpienia klasyczne rozwiązanie na „dzień po”. Szybko rozgrzewa, skutecznie zaspokaja apetyt – syci, ale nie tuczy, a przede wszystkim, dostarcza sporą dawkę potrzebnych minerałów. Głównie potas – reguluje gospodarkę wodną i ciśnienie krwi, ale zawiera także wapń, magnez, żelazo.

Mariuszjbie/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Sok z ogórków jest również źródłem potasu i doskonale nawadnia organizm po ciężkiej nocy. Coraz popularniejszym pomysłem staje się napój energetyczny. Tiger Energy Drink w edycji Restart zawiera dodatkową dawkę witaminy C (której niewiele znajdziemy w rosole z powodu wygotowania, a która jest jednym z kluczowych czynników mogących postawić nas na nogi!) i kompleks elektrolitów.

Katzenjammer

Nasi zachodni sąsiedzi nazywają kaca „kocim wyciem”. By futrzane zwierzaki zawodzące w głowie uciszyć, w Niemczech najpopularniej stosowaną metodą jest zjedzenie rolmopsa.

Flickr: eulenfan/Creative commons

To danie z marynowanego, „rolowanego” filetu ze śledzia. Na odsączone z wody połówki rybek nakłada się odrobinę musztardy, a na nią z kolei kładzie się paski marchewki i cebuli. Spięte wykałaczką rolmopsy mają uzupełniać brakujące po melanżu elektrolity.

Hangover

Kac na Wyspach Brytyjskich to zjawisko swojskie – zapewne nie mniej, niż w Polsce, ale zdecydowanie bardziej, niż na przykład w Skandynawii. Anglia, znana ze swojego „typowego-angielskiego-śniadania”, do kwestii leczenia kaca podchodzi prosto – najpopularniejsze jest właśnie „typowe-angielskie śniadanie”.

Flickr: 55935853@N00/Creative commons

Gęste cysteiny w sadzonych jajkach pomogą w detoksykacji i wesprą zapracowaną wątrobę, białko zaklęte w kiełbaskach to niezwykle wmacniający budulec naszego organizmu, zaś tłuszcz z bekonu to bogate źródło protein. Pomidory to dobre źródło wypłukiwanego przez alkohol potasu, no i fasolka – dzięki dużej ilości błonnika, pomoże pozbyć się niepożądanych toksyn z jelit, pobudzając je do pracy.

Postumi della sbornia

Choć kawa nie jest polecana na kaca przez specjalistów, bo przyspiesza odwadnianie organizmu, Włosi mają na to sposób – stosują espresso. Klasycznie niewielka porcja naparu to za mało, by istotnie wpłynąć na poziom nawodnienia w organizmie, zwłaszcza, jeśli w czasie zatrucia alkoholem uzupełniamy na bieżąco płyny, a skondensowana dawka kofeiny przywraca jasność myślenia.

Free Mage Bank

Substancja ta ma wiele innych korzyści – potrafi choćby rozszerzyć naczynka krwionośne, co pomaga pozbyć się bólu głowy (dobrze dodać odrobinę cytryny, co w północnych Włoszech jest powszechnym zwyczajem). Prócz tego, przyspieszony metabolizm pozwoli oczyścić rano jelita toksyn.

Włoscy „południowcy” mają jednak także swoją metodę – typową dla regionu Sycylii. Znanym lekarstwem na kaca jest tam suszony penis byka. Nasycony białkiem, witaminami i minerałami, podobno podnosi poziom energii. Ten „sposób” bogaty jest także w kolagen, dobrze działający na skórę.

Futsukayoi

Choć w Kraju Kwitnącej Wiśni przynajmniej kilka potraw wymienia się jako te, które doskonale łagodzą skutki kaca – zupa Raamen, ryż curry, słodka zupa Oshiruko z czerwonej fasoli – najstarszą metodą są... marynowane, słone morele umeboshi.

Flickr: jannem / Creative commons

Ich główną zaletą jest zbawienny wpływ na trawienie, czynności wątroby i moc zapobiegania nudnościom. Zjada się je na surowo, ale można także z ryżem – umieszcza się je w centrum dania, tak, że przypomina ono nieco japońską flagę (przede wszystkim jednak, umeboshi powstrzymują rozwój bakterii w ryżu), ale spożywane są także w zielonej herbacie.

Te małe, urocze owoce są niezwykle bogate w żelazo (ważne dla wytwarzania hemoglobiny, łagodzenia stresu oraz układu odpornościowego), tiaminę (wspomagającą metabolizm), a także wiele innych istotnych minerałów.

архины шар

O kacu w Mongolii mówi się dwie rzeczy – że leczony jest marynowanymi gałkami ocznymi owiec w zalewie pomidorowej, albo, że stosuje się czystą wódkę. O ile pierwsza potrawa jest raczej dla twardzieli (nazywana bywa „Mongolską Marry”), o tyle większa ilość alkoholu na zatrucie alkoholem z logicznego punktu widzenia nie doprowadzi do poprawy naszego stanu.

Flickr: jannem/Creative commons

Dlatego najpopularniejsze remedium to nieco mniej medialny bantan – zupa z owczego, turboproteinowego mięsa, cebulą i mąką.

Sù zuì

Na wypadek, gdyby przyszło Wam świętować Chiński Nowy Rok dużą ilością Baijiu czy wina ryżowego, następnego dnia koniecznie powinniście przyswoić porcję Congee (zwanej inaczej Jook). Na pierwszy rzut oka, to po prostu owsianka ryżowa. Kleik, żeby być ścisłym.

Flickr: umami/Creative Commons

Na terenie całego kraju istnieje jednak wiele wariacji tego dania, do którego dodaje się kacze jaja, orzechy, zieleninę czy różne rodzaje mięs. Danie to ma długą tradycję, a na kaca działa poprzez regulację gospodarki wodnej organizmu, do tego łagodząc podrażnioną błonę śluzową żołądka.

Potrawa jest lekka i łatwa w przygotowaniu, a jeśli zastosowana zostanie większa ilość wody podczas przygotowania, można ją podawać w formie odżywczego napoju.

Hangover - wersja australijska

Państwo Oceanii leżące na południowej półkuli również zasługuje na uwagę ze względu na specyficzny sposób pozbywania się kaca. Używany od tysięcy lat w przypadku wielu schorzeń, sok z zielonych mrówek jest najchętniej stosowany w przypadku bólów głowy i objawów przeziębienia.

Flickr: azarius/Creative Commons

Każdy przewodnik wie, że w poszukiwaniu przysmaku najlepiej udać się do parku narodowego Kakadu na Terytorium Północnym.

Wysokoproteinowe, bogate w witaminy i niemal bezkaloryczne mrówki można wyciągać z gniazda i zjadać (ich dolną część), choć bardziej typową formą ich konsumpcji podczas zatrucia alkoholowego jest koktajl z czarnej herbaty i liści malin.

Rozwiąż problem w prosty sposób

Choć powyższy wybór to zaledwie wierzchołek góry lodowej, a narodowych sposobów na kaca jest prawdopodobnie więcej, niż udałoby się w życiu przetestować, z pewnością najlepsze są te najprostsze, sprawdzone i dostępne u nas. Szybka puszka Tigera postawi cię na nogi w drodze do pracy, na spotkanie czy uczelnię - rosół dokończy dzieła, gdy w końcu będziesz mógł poświęcić czas na kompleksową kurację. Czy do szczęścia potrzeba czegokolwiek innego?